رسم ایران ماشین شناسایی پلیس آگاهی کلاهبرداری

رسم: ایران ماشین شناسایی پلیس آگاهی کلاهبرداری اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی عزم قوه قضائیه جهت ادامه فیلتر خبر رسان تلگرام

صبح روز گذشته «غلامحسین محسنی اژه ای»، سخنگوی قوه قضائیه، راهی بهارستان شد تا پیش از شروع جلسه علنی مجلس، در جمع نمایندگان فراکسیون امید باشد. آن طور که روایت ش

عزم قوه قضائیه جهت ادامه فیلتر خبر رسان تلگرام

عزم قوه قضائیه جهت ادامه فیلتر تلگرام

عبارات مهم : تلگرام

صبح روز گذشته «غلامحسین محسنی اژه ای»، سخنگوی قوه قضائیه، راهی بهارستان شد تا پیش از شروع جلسه علنی مجلس، در جمع نمایندگان فراکسیون امید باشد. آن طور که روایت شده، میهمان زیاد شنونده بوده و کمتر از میزبانان سخن گفته؛ البته علت هم مشخص هست؛ آمده بود تا صحبت های نمایندگان را بشنود و به پرسش های آنها پاسخ دهد. به روایت نمایندگان حاضر، در این جلسه 15 تا 20 عنوان مطرح شد که اژه ای از این بین، 14، 15 توصیه را یادداشت کرد و در نهایت وقت جهت توضیح راجع به سه، چهار عنوان کفایت کرده و قرار شده است این جلسه ها ادامه پیدا کند. در این جلسه، مباحث متعددی مطرح شد که فیلترینگ تلگرام، مرجع بودن یا نبودن وزارت اطلاعات جهت تشخیص جاسوسی و همچنین درخواست نمایندگان فراکسیون امید جهت دیدار از زندان ها را می توان بااهمیت ترین این مباحث دانست.

عزم قوه قضائیه جهت ادامه فیلتر خبر رسان تلگرام

از مسیر قضائی تصمیم به فیلترینگ خبر رسان تلگرام گرفتند

«علیرضا رحیمی»، نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس، راجع به یکی از مباحث مطرح شده است در جلسه یعنی فیلترینگ خبر رسان تلگرام گفت: «آقای اژه ای راجع به این عنوان توضیح جدیدی نداشت و همین فرایندی که قوه قضائیه اطلاع رسانی کرد و به اطلاع همه رسید، مطرح شد». او در گفت وگو با «شرق» می گوید: «فقط توصیه این توضیحات این بود که از سال 92 عنوان فیلترینگ خبر رسان تلگرام مطرح بوده و در مراجع متفاوت مطرح می شده است که وزارت ارتباطات به دلایل متفاوت و در بازه های متفاوت مهلت های سه ماهه و شش ماهه خواسته و آنها هم داده اند». این عضو فراکسیون امید ادامه داد: «آنها درعین حال دلواپس مفاسد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ای هستند که جهت خبر رسان تلگرام فهرست کرده اند و به تعبیری، در این چند سال دلواپس اینها بوده اند، ولی اقدام خاصی صورت نگرفته و در نهایت از همین مسیر قضائی تصمیم گرفتند».

بنا بر توضیحاتی که رحیمی از صحبت های اژه ای داد، توضیحات اینستاگرامی مدیر جمهوری در مخالفت با فیلترینگ خبر رسان تلگرام را می توان تصدیق کرد. چند روز بعد از انتشار دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه پایتخت کشور عزیزمان ایران مبنی بر فیلترینگ تلگرام، مدیر جمهوری در پستی اینستاگرامی نوشت: «سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی یا خبر رسان «توسط این دولت» مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر #تلگرام نیز نه به وسیله دولت اجرا شده است و نه مورد تأیید دولت هست. جهت مسدودسازی خبر رسان مذکور در تاریخ 10/۲/97 حکم قضائی صادر و به همه اپراتورهای گوشی تلفن همراه و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ابلاغ کردند تا آنها رأسا اقدام به اختلال در ارتباط نمایند (مشابه این اقدام نیز سال گذشته و در دوران انتخابات ریاست جمهوری، جهت امکان تماس صوتی خبر رسان تلگرام انجام شده است بود). عدم طی مراحل قانونی امور اجرائی که با استفاده از ابزار قهریه و قضائیه صورت بگیرد، در تعارض با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» و در نقطه برابر دموکراسی قرار دارد. اگر در عالی ترین سطح نظام، تصمیمی جهت محدودکردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است هست، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند». در انتهای متن هم هشتگ های «#محرمانه_نداریم»، «#حکم_سفارشی»، «#جریان_آزاد_اطلاعات»، «#حق_انتخاب» و «#پیام_رسان» نوشته شده است بود.

صبح روز گذشته «غلامحسین محسنی اژه ای»، سخنگوی قوه قضائیه، راهی بهارستان شد تا پیش از شروع جلسه علنی مجلس، در جمع نمایندگان فراکسیون امید باشد. آن طور که روایت ش

استدلال آقای اژه ای این بود که دادسرا صلاحیت داشته

رحیمی در ادامه در پاسخ به اینکه بعضی بر اساس نظرات حقوقی معتقدند بازپرس صلاحیت صدور حکم را ندارد، گفت: «استدلال آقای اژه ای این بود که دادسرا صلاحیت داشته. ایشان از این عنوان دفاع می کرد که صادر کننده حکم، صلاحیت ذاتی و قانونی داشته که ورود کند».

«جلال میرزایی»، دیگر نماینده عضو فراکسیون امید، هم راجع به چندوچون مطرح شدن عنوان خبر رسان تلگرام در جلسه با اژه ای به «شرق» گفت: «طبق توضیحات آقای اژه ای، ایشان گفتند که با توجه به گزارش های متعددی که بوده، به این عنوان با تأخیر ورود کردیم و باید سریعتر از اینها وارد می شدیم».

عزمشان جهت ادامه فیلترینگ جزم است

عزم قوه قضائیه جهت ادامه فیلتر خبر رسان تلگرام

نماینده مردم ایلام راجع به نقدهای حقوقی نسبت به صدور حکم فیلترینگ خبر رسان تلگرام ازسوی بازپرس دادسرای رسانه هم گفت: «آقای اژه ای گفتند که قوه قضائیه به این قضیه ورود کرد و به توضیحات دبیر شورای عالی اینترنت اشاره کرد». او در ادامه گفت: «به نظرم عزمشان جهت ادامه روند فیلترینگ جزم است».

این درحالی است که «محمدجواد فتحی»، نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران که حقوق دان نیز هست، در یادداشتی در «شرق» نوشته بود: «از منظر حقوقی، حکمی که جهت فیلترینگ خبر رسان تلگرام صادر شده، فاقد مبنای قانونی هست. جامعه حقوقی حتما به این عنوان خواهند پرداخت. در بیش از 30 ماده قانون آیین دادرسی کیفری حدود، صلاحیت و وظایف بازپرس مشخص شده است و در هیچ کدام صدور دستور عام و همچنین فیلترینگ اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … در حدود وظایف نیست. در ماده 114 قانون آیین دادرسی کیفری که در این حکم آمده، مدنظر قانون گذار ورود بازپرس جهت فیلترکردن اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … نبوده است».

صبح روز گذشته «غلامحسین محسنی اژه ای»، سخنگوی قوه قضائیه، راهی بهارستان شد تا پیش از شروع جلسه علنی مجلس، در جمع نمایندگان فراکسیون امید باشد. آن طور که روایت ش

این توضیحات جهت نمایندگان قانع کننده نبود

اما «بهرام پارسایی» سخنگوی فراکسیون امید هم به «ایسنا» گفته است: «آقای محسنی اژه ای راجع به فیلترینگ خبر رسان تلگرام گفت این عنوان به درخواست شورای عالی اینترنت برمی گردد که البته این توضیحات جهت نمایندگان قانع کننده نبود چراکه نمایندگان می گفتند دلایل این عنوان باید به صورت براق جهت مردم توضیح داده شود».

«عبدالکریم حسین زاده»، نایب مدیر فراکسیون امید، هم در گفت وگو با «ایلنا» با اشاره به بحث فیلترینگ خبر رسان تلگرام در این جلسه تأکید کرد: «اکثر نمایندگان عضو فراکسیون امید نسبت به نحوه فیلترینگ خبر رسان تلگرام انتقاداتی داشته و با فیلترشدن این خبر رسان مخالف بودند که آقای اژه ای پاسخ دقیقی ارائه نکرد».

عزم قوه قضائیه جهت ادامه فیلتر خبر رسان تلگرام

پاسخی راجع به عنوان فیلترینگ خبر رسان تلگرام دریافت نکردیم

«سیدابوالفضل موسوی بیوکی» هم راجع به حضور اژه ای در فراکسیون امید و بحث تلگرام، به «فارس» گفت: «محسنی اژه ای در این باره اشاره کرد که شورای مجازی یک کمیسیون قضائی دارد که متشکل از 13 نفر است که مسئول آن قوه قضائیه است ولی شش نفر از دولت هم در آن حضور دارند. شش نفر هم افراد متفاوت دیگر حاضر می شوند، بنابراین در آن شورا مسئله فیلترینگ خبر رسان تلگرام مطرح شده است است».

او ادامه داد: «البته نمایندگان این را هم مطرح کردند که اگر در این شورا عنوان فیلترینگ مطرح شده است است آیا به دادستانی انتقال داده شده است و دادستانی حکم توقیف خبر رسان تلگرام را داده هست. بهتر بود که شورای عالی اینترنت این کار را می کرد. متأسفانه در این زمینه ما جوابی نگرفتیم و پاسخی از سوی محسنی اژه ای راجع به عنوان فیلترینگ خبر رسان تلگرام دریافت نکردیم».

در همین حال «محمدرضا بادامچی»، «علی مطهری» و «علیرضا رحیمی»، نمایندگان تهران، راجع به فیلتر خبر رسان تلگرام قبل از بررسی در مرجع قانونی، به وزیر دادگستری تذکر کتبی دادند.

چرا مدیر جمهوری گلایه می کند؟

اما هستند نمایندگانی که از تصمیم قوه قضائیه جهت فیلترینگ خبر رسان تلگرام حمایت می کنند؛ «حسن نوروزی»، سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس، در بخشی از نطق میان دستور خود با اشاره به مسئله فیلترینگ خبر رسان تلگرام گفت: «اگر یک بازپرس شجاع حکمی را جهت انسداد خبر رسان تلگرام صادر کرده هست، آیا مدیر جمهور می ایستند و گلایه می کنند». به گزارش «ایسنا» او افزود: «حکم قاضی عادل، حکمی است که حتی رهبری و مدیر قوه قضائیه باید در برابر آن تمکین کنند».

موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان، هم در تذکر خود عنوان فیلترینگ خبر رسان تلگرام را مسئله مردم ندانست؛ او گفت: «آقای روحانی، مسئله مردم ما خبر رسان تلگرام نیست، مردمی که از مسئله بی کاری و اقتصادی زحمت می برند صنعت گران و تولیدکنندگان که همگی با پرسشها اقتصادی روبه رو هستند، مسئله ارزش خبر رسان تلگرام نیست».

روحانی به مجلس بیاید

از سوی دیگر یک عضو فراکسیون امید تأکید کرد که مدیر جمهور باید با حضور در مجلس راجع به فیلترینگ خبر رسان تلگرام و نظرش در این باره توضیح دهد.

به گزارش «ایسنا»، «مصطفی کواکبیان» در تذکری شفاهی در تصویر العمل به فیلترینگ تلگرام، گفت: «باید این عنوان بررسی شده است و از آقای مدیر جمهور دعوت شود تا در جلسه علنی و غیرعلنی راجع به فیلترینگ خبر رسان تلگرام پاسخ دهند. مردم راجع به فیلترینگ خبر رسان تلگرام از ما این سؤال را مطرح می کنند که اگر مدیر جمهور مخالف آن هست، آیا بعضی دیگر می گویند که به صورت مخفیانه با فیلترینگ موافقت کردند؟ اگر هم موافق فیلتر هست، آیا می گوید با آن مخالف است؟». کواکبیان تأکید کرد که جهت پاسخ به همه ابهامات مدیر جمهور باید در جلسه ای در مجلس؛ چه به صورت علنی و چه غیرعلنی پاسخ دهد که با فیلترینگ خبر رسان تلگرام موافق است یا مخالف.

پیش از این هم بعضی نمایندگان دیگر بر حضور مدیر جمهوری در مجلس جهت پاسخ گویی راجع به فیلترینگ خبر رسان تلگرام تأکید کرده بودند؛ در همین زمینه «علیرضا رحیمی» به «شرق» می گوید: «مسئله فیلترینگ خبر رسان تلگرام هنوز به صورت رسمی در فراکسیون امید مطرح نشده هست. در مجلس هم بعضی نمایندگان تذکراتی کتبی و شفاهی مطرح کردند و بعضی هم بر حضور روحانی تأکید کردند؛ ولی هنوز کار جدی صورت نگرفته است».

پیش از این «علی نوبخت»، نماینده تهران، در نامه ای به نمایندگان خواستار دعوت از مدیر جمهوری به جلسه ای غیرعلنی شده است بود تا روحانی بیاید و توضیح دهد که ماجرای فیلترینگ چیست؟ ولی «محمدجواد فتحی» نظر دیگری داشت؛ او اعتقاد است چون فیلترینگ در فضای علنی اتفاق افتاده، جلسه هم باید علنی باشد تا مردم در جریان قرار بگیرند. به گفته او باید از مدیر جمهوری سؤال شود و او هم باید پاسخ گو باشد.

درخواست دیدار از زندان ها و استقبال اجمالی اژه ای

اما جلسه صبح دیروز فراکسیون امید با اژه ای مباحث دیگری هم داشت. یکی از موضوعاتی که در این جلسه مطرح شده، درخواست دیدار نمایندگان از زندان ها بود. «رحیمی» دراین باره گفت که «درخواست مشخص ما دیدار از زندان ها بود که آن را تسهیل کنند و نگاه سختگیرانه جهت دیدار نمایندگان مجلس نداشته باشند.

درخواست دیگری هم که مطرح شد، درخواست دیدار از دادسراهای متفاوت در پایتخت کشور عزیزمان ایران بود که نمایندگان پایتخت کشور عزیزمان ایران بتوانند بازدیدهای دوره ای از دادسراها و عملکرد آنها داشته باشند». او در تشریح تصویر العمل معاون اول قوه قضائیه به این درخواست ها گفت: «ایشان به صورت اجمالی استقبال کردند؛ ولی وقت نشد که مفصل توضیح دهند».

نظر قاضی، ملاک تشخیص جاسوسی

بحث دیگری که به گفته رحیمی در این جلسه مطرح شد، بحث مرجع تشخیص جاسوسی بود. این عضو فراکسیون امید توضیح داد: «در حوزه اینکه قوه قضائیه وزارت اطلاعات را مرجع تشخیص جاسوسی نمی داند و وزارت اطلاعات مراجع امنیتی دیگر را مرجع صالح جهت تشخیص جاسوسی نمی داند، بحث شد». او افزود: «صحبت های مفصلی صورت گرفت که آقای اژه ای به عنوان نمونه گفت راجع به پرونده آقای دری اصفهانی، با مراجع مختلفی صحبت کردم؛ پرونده هایی را که چه در وزارت اطلاعات بود، چه در اطلاعات سپاه بود و جاهای متفاوت بود، بررسی کردم؛ ولی نهایتا نظر قاضی ملاک هست. جهت تشخیص جاسوس بودن ایشان حتی مرجعیت وزارت اطلاعات را به لحاظ کارشناسی به عنوان نظر نهایی نمی دانستند و نظر نهایی را نظر قاضی می دانستند».

به هر شکل جلسه یکی، دو ساعته فراکسیون امید با سخنگوی قوه قضائیه برگزار شد و بعضی نمایندگان معتقدند هم وقت کم بود و هم از پاسخ های اژه ای قانع نشدند. قانع شدن به کنار؛ ولی چون کمبود وقت جهت نخستین بار نیست که مطرح می شود، نمایندگان می توانند از دیگر ساعات شبانه روز و نه الزاما یک ساعت قبل از شروع جلسه علنی این گونه جلسات پرسش و پاسخی را برگزار کنند؛ جلساتی که از قبل هم معلوم است به وقت زیادی جهت نتیجه داشتن نیاز دارد.

روحانی یکی به میخ می زند و یکی به نعل

موضع اعلامی مدیر جمهوری راجع به مخالفت با فیلترینگ خبر رسان تلگرام تصویر العمل بعضی نمایندگان را در پی داشت؛ «قاسم میرزایی نیکو» در گفت وگو با «ایلنا» راجع به اظهارنظر اخیر مدیر جمهوری مبنی بر اینکه فیلترینگ خبر رسان تلگرام مورد تأیید دولت نیست، گفت: «معتقدم چون ابزار اجرائی فیلترینگ دست دولت و مدیر جمهور هست، می توانست مانع شود. ابزار اجرائی دست وزیر و مجموعه مخابراتی هست. آنها که نمی توانند از غیب چنین عملیاتی را اجرائی كنند یا نرم افزارها را عوض کردن دهند». او ادامه داد: «معتقدم مواردی وجود داشته و دارد که دولت کوتاه آمده و حال جهت اینکه بتواند جواب مردم را بدهد چنین اظهارنظرهایی را مطرح می کند. در واقع این کارها یکی به نعل زدن و دیگری به میخ زدن است».

او درخصوص اینکه مدیر جمهور از حکم سفارشی صحبت به میان آورده هست، گفت: «اگر مجموعه عواملی که این کارها را انجام می دهند، تحت تسلط مدیر جمهور نیستند، اعلام کنند؛ باید بگویند فلان مجموعه تحت تسلط و امر من نیست که چنین اقدام هایی را انجام می دهد». او افزود: «اگر دیگران اعلام نمی کنند حکم از کجا گرفته اند ایرادی ندارد، مدیر جمهور اعلام کند این افراد حکم را از کجا گرفته اند». میرزایی نیکو راجع به اینکه مدیر جمهوری گفته ما پرسشها پنهانی با مردم نداریم، عنوان کرد: «این پرسشها (فلیترینگ تلگرام) هم مانند سایر پرسشها باید گفته شود. اینکه یکی یک چیز بگوید و دیگری چیز دیگری درست نیست؛ اعتقاد دارم این پاس کاری کردن پرسشها به یکدیگر است و در واقع نمی خواهند جواب افکار عمومی را بدهند». این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه بعضی می گویند فیلترینگ خبر رسان تلگرام و محدودکردن اینترنت خلاف حقوق شهروندی هست، گفت: «وجود یک اتاق شیشه ای بسیار کار خوبی است ولی هنگامی که چنین مواردی نیست، طبیعتا مردم هم بازخواست نمی کنند. اعتقاد دارم با این کارها و رفتارها فقط و فقط حقوق شهروندی به دست فراموشی سپرده می شود».

میرزایی نیکو تأکید کرد: «مردم باید بتوانند از حقوق شهروندی و آنچه علم و تکنولوژی است بهره برداری کنند و ما هم وظیفه داریم شرایط را فراهم کنیم. اینکه چاه و راه کدام هست، برعهده خود مردم هست. ما باید آگاهی ارزش را اوج ببریم. مانند کالای ایرانی که باید جهت مردم جا بیندازیم که از آن استفاده کنند».

او راجع به اینکه مدیر جمهوری از بعضی از وزرا و مدیران خود گله مند است و به نوعی بیان می کند کابینه با وی همراه نیست، عنوان کرد: «جنگ و دعوا را بین مردم کشیدن صحیح نیست، اینکه مدیر جمهوری در جمع مردم مطرح کند که ای وزیر آیا حرف من را گوش نمی کنی؟ آیا به حرف من توجه نمی کنید؟ صورت خوشی ندارد، نیاز نیست چنین مسائلی خارج از مجموعه دولت بیان شود». این نماینده مجلس درخصوص پیگیری نمایندگان راجع به فیلترینگ خبر رسان تلگرام گفت: «سایر همکاران من اظهارنظرهای خود را کرده اند ولی اینکه صدایشان به جایی برسد را نمی دانم، مگر صدای مدیر جمهور به جایی می رسد که صدای ما برسد». پیش از این هم طیبه سیاوشی تصویر العمل مدیر جمهوری را دیرهنگام توصیف کرده بود.

روزنامه شرق

واژه های کلیدی: تلگرام | فیلترینگ | قوه قضائیه | نمایندگان مجلس | فیلترینگ تلگرام | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs